Home Page

Meet the Governors

Current Governors

 

      Mrs Lisa Telling

     Executive Head Teacher

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs Lynda Miller - Chair of Governors

Local Authority Governor

Appointed 30th January 2017

End of Term of Office 29th January 2021

Resource Committee

Link Governor for Finance and EYFS

 

Mr Bob Burrowes

Staff Governor

Appointed 14th March 2016

End of Term of Office 13th March 2020

Resource Committee

 

Mr Colin Harbidge

Co-opted Governor

Appointed 14th November 2016

End of Term of Office 13th November 2020

Resource Committee

Link Governor Safeguarding and Health & Safety

Pay Committee

 

Mr Steven Vale

Co-opted Governor

Appointed 9th November 2015

End of Term of Office 8th November 2019

Resource Committee

Link Governor for Pupil Premium and Data

Pay Committee

Mr Chris Robinson- FGB Vice Chair

Chair Resources Committee

Co-opted Governor

Appointed 14th November 2016

End of Term of Office 13th November 2020

Resources Committee

Link Governor for Data and English 

 

Mr Nick Harvey

Parent Governor

Appointed 30th January 2017

End of Term of Office 29th January 2021

Resource Committee

Link Governor for Maths

 

 

Mrs Tracy Davis

Head of School

Associate Governor

Appointed 21st September 2015

End of Term of Office 20th September 2019

Miss Karen Feather

Deputy Head of School

Associate Governor

Appointed 14th November 2016

End of Term of Office 13th November 2020

 

Past Governors

      Mrs Sarah Shortt

      Local Authority Governor

     Appointed 21st September 2015

     Resigned 19th September 2016

        

 

    

     Mr Keith Barnes

    Co-opted Governor

    Appointed 21st September 2015

    Resigned 15th September 2016

   

    

  

     Mr Saqib Choudhary

    Parent Governor

    Appointed 31st October 2012

    Term of Office ended 31st October 2016

 

 

 

 

      Councillor Deborah Edwards

     LA Governor

     Chair of Governors

      Appointed 7th November 2016

     Resigned 30th January 2017

      

     

      

 

        Mrs Deborah Jenkins

        Co-opted Governor

      Appointed 20th October 2014

      Resigned 3rd November 2016

 

 

 

 

 

        

      Mrs Susan Jones   

      Co-opted Governor

      Appointed 21st September 2015

      Resigned 14th September 2016

 

 

 

       

     Ms Maansi Kala

    Co-opted Governor

    Appointed 9th November 2015

    Resigned 12th March 2016

 

 

 

 

      
      Miss Sarah Rushton

      Co-opted Governor 

      Appointed September 2012

      Resigned 13th March 2016

 

    

      

     

        Mrs Diana Wass

      Staff Governor

      Appointed October 2012

      Resigned 18th January 2016

      

      

     

 

 

 

With the consent of the Local Authority, and within the constraints of the “constitution of governing bodies by category of governor” defined by the Department for Education we have reconstituted our GB.

 

 

Our Instrument of Government states that our governing body will consist of:

 

2    Parent Governors:  parents/carers of children attending the school nominated and elected by           other  parents/carers.

1    Local Authority (LA) Governor: appointed by the Local Authority

1    Staff Governor: teaching or non-teaching staff elected by their fellow staff members

      The Headteacher: a Governor due to her position

3    Co-opted Governorsappointed and approved by the GB, having the skills, commitment and           capacity to contribute effectively to the work of the GB.


activemark 2008 award healthy schools award